Apple iPhone iOS işletim sistemine rakip olan Samsung, LG, Sony, HTC, Huawei gibi cep telefonu markalarının dokunmatik büyük ekranlı telefonlarında bulunan işletim sisteminin adıdır. Nasıl kibilgisayarda Windows XP, Windows 7 var ise telefonlarda da Android 3, Android 4, Android 4.3 gibi işletim sistemleri bulunur.
Eğer telefonunuz Android ise Google Play marketten ücretsiz olarak binlerce oyun ve uygulamay erişebilirsiniz. Wi-Fi ile ücretsiz indirebilirsiniz.

Cep telefonlarında ve taşınabilir bilgisayarlarda kullanılan bir işletim sistemi desek genel anlamıyla yanlış olmaz.
Google’ın 2007 yılında 30 civarı yazılım ve donanım şirketiyle bir araya gelerek açık kaynak kodlu bir işletim sistemi orataya koymasıyla ortaya çıkmış olan, herkesin özgürce kullanabileceği ve geliştirebileceği Linux tabanlı mobil cihaz ve cep telefonları için çıkarttığı işletim sistemi Android.

Asıl amaç cep telefonlarını en az bilgisayarlar kadar kullanışlı ve internet konusunda yetenekli yapabilmek. Şu an satışta olan Android işletim sistemi yüklü mobil cihazların yüksek teknolojiye sahip olmaları ve işletim sistemleri kullanıcı tarafından değiştirilebilir olması önemli özelliklerinden.

Microsoft Mobile işletim sistemine alternatif olarak çıkarılmış olduğu için cihaz üreticilerini ikilemde bırakan proje daha sonra kesin kararlar alınarak T-Mobile ve Tayvanlı üretici HTC  tarafından ilk Android işletim sistemine sahip telefon üretildi. Şimdi ise Sony Ericsson, Samsung, LG, General Mobile tarafından telefonlarda kullanılmaya başlandı. Oyun ve program yapımcıları bu platforma yönelik uygulamalarını geliştirmeye başladılar.
Yeni teknolojilerin ve rahatlıkla uygulanabildiği işletim sistemi; dokunmatik ekranlarla uyumlu olarak çalışmaktadır.Bu işletim sistemi yazılımcılar ve donanımcılar için de büyük rahatlık sağlayacak.Zira yazılımcılar istedikleri cihazı alıp ona göre istedikleri programı yazabilecek, donanımcılar ise işletim sistemine uygun cihazı rahatlıkla üretebilecek.

Android’in Gelişimi
Temmuz 2005’te Google, Android Inc.’i almış ve ufak bir başlangıç şirketini Palo Alto’da kurmuştur, telefon üreticilerini yanına alarak Open Handset Alliance (OHA) birliğini kurdu. Android’in gelişimi OHA eliyle yönetilmeye başlandı.
Nisan 2009’da Android 1.5 [Cupcake) yayınlandı. Bluetooth desteği, kamera kaydı, video gösterimi, yazı tahmin edebilen klavye ve animasyonlu ekran özellikleri Android’e kazandırıldı.

Eylül 2009’da Android 1.6 (Donut) yayınlandı.Ekran çözünürlüğü yükseltildi. Doğru çeviri yapma ve okutma özelliği Android’e kazandırıldı.
Ekim 2009’da Android 2.0 ve 2.1 (Eclair) yayınlandı. HTML 5 ve Bluetooth 2.1 desteği kazandırıldı. Sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlüğü desteği ile özelleştirilebilen arayüz özelliği eklendi.
Mayıs 2010’da Android 2.2 (Froyo) yayınlandı. 720p ekran çözünürlüğü desteği eklendi.
Şubat 2011’de Android 2.3 (Gingerbread) yayınlandı. Çoklu kamera ve çoklu dokunmatik desteği eklendi.
Yine Şubat 2011’de Android 3.0 (Honeycomb) yayınlandı. Android işletim sistemi, tabletlerle uyumlu hale getirildi.
Ekim 2011’de Android 4.0 (IceCream Sandwich) yayınlandı.Yüz tanıma fonksiyonları ve NFC ile dosya paylaşımı özellikleri eklendi.
Mart 2012’de Android Market’in adı Google Play olarak değiştirildi.
9 Temmuz 2012’de 4.1 (Jelly Bean) yayınlandı.
29 Ekim 2012’de 4.2 (Jelly Bean) yayınlandı. Aynı anda iki uygulama açma özelliği Android’e kazandırıldı.

Andorid’i gün geçtikçe popüler yapan ise Gameloft gibi popüler oyun üreticisinden, Yapı Kredi Bankası’na pek çok ünlü firma bu platforma yönelik uygulamaları kullanıcıların hizmetine sunması.

Bir önceki yazımız olan CFW için M33 mü GEN mi? başlıklı makalemizde psp firmware hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?