cikolatanin-icinde-neler-vardir

Çikolatada 300’den fazla kimyasal madde bulunur. Bu maddelerden bazılarının yapısı ve etkisi çikolata yediğimizde kendimizi neden daha mutlu hissettiğimizin ipuçlarını verebilir.Çikolatada bulunan kimyasal maddelerin en çok bilinenlerinden biri kafein (C8H10N4O2). Uyarıcı bir madde olan kafein çikolatada az miktarda bulunur. Kafein yapısal olarak adenozin isimli kimyasal madde ile benzerlik gösterir. Çeşitli metabolik faaliyetler sonucu beynimizde biriken adenozin uyku ve yorgunluk hislerine neden olur. Kafein yapısal olarak adenozine benzediği için adenozin reseptörlerine bağlanır, ancak reseptörleri tetiklemez, böylelikle reseptörler adenozinleri algılamaz ve yorgunluk hissi oluşturacak sinyaller üretilmez.

Çikolatada bulunan başka bir kimyasal madde ise kimyasal yapısı kafeine hayli benzeyen teobromin (C7H8N4O2). Acı bir tadı olan teobromin bir alkoloid. Alkoloidler nitrojen içeren, bazik özellikte organik maddelerdir. İsimlerine aşina olduğumuz morfin, nikotin ve kokain de birer alkaloiddir. Teobromin uykulu olma halini, astım belirtilerini azaltan ve öksürüğü baskılayan bir kimyasal madde. Teobromin köpekler için toksik bir maddedir. Kakao oranı yüksek, 50 gram çikolata bir köpeği canından edebilir! Teobromin köpekler kadar olmasa da insanlar için de kilogramda 3’te bir oranında zehirli etki gösteriyor, ancak ölümcül dozda teobromin almak için kısa sürede yaklaşık 5 kilogram sütlü çikolata tüketmek gerekiyor.

Çikolata yediğimizde mutlu olmamızı sağlayan kimyasal maddelerden bir diğeri de anandamit (C22H37NO2). Sanskritçe “ananda” kelimesi mutluluk, sevinç ve zevk gibi anlamlara geliyor. Beynimiz tarafından da üretilen anandamit molekülü acı ve depresyon duygularının önüne geçiyor. Çikolatanın içindeki bazı kimyasal maddelerin, yine çikolatadaki anandamitin beyinde üretilen anandamitten çok daha yavaş parçalanmasına neden olduğu ve böylece mutluluk hissinin bir süre daha devam etmesini sağladığı düşünülüyor.

Çikolatada bulunan kimyasal maddelerden olan feniletilamin (C8H11N) kan basıncı ve glikoz seviyesini artırıyor. Bunun sonucunda kendimizi daha canlı ve mutlu hissediyoruz. “Aşk ilacı” olarak bilinen fetiletilamin âşık bir insanın beyin kimyasını taklit ediyor, yani âşık olduğumuzda salgılanan bazı kimyasalların salgılanmasını sağlıyor. Araştırmalara göre vücutta feniletilamin miktarı arttıkça depresyonun belirtileri azalıyor. Ancak gıdalar yoluyla alınan feniletilaminin önemli bir kısmının beyne ulaşmadan önce sindirim sistemi tarafından metabolize edildiği de belirtilmeli.

Çikolatada bulunan başka bir kimyasal madde türü ise polifenoller. Antioksidan özelliği olan polifenollerin damar sertliği gibi kalp rahatsızlıkları için faydalı olduğu ve iyi kolesterol seviyesini artırdığı belirtiliyor. Polifenollerin en çok araştırılan gruplarından biri flavonoidlerdir. Flavonoidler çeşitli meyvelerde, sebzelerde ve çikolatada bulunur. Kakaoda bir tür flavonoid olan flavanoller bulunur. Flavanoller beyinde kan akışını artırır, böylece damar hastalıklarını önler. Flavonollerin kalp sağlığı için de faydalı olduğu belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Beslenmede doğru sanılan yanlışlar başlıklı makalemizde balık ile ayran, beslenme yanlışları ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?