Loading...
You are here:  Home  >  Eğitim  >  Current Article

Deneme ile Makale Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

By   /  14 Temmuz 2011  /  2 Comments

    Print       Email

deneme-makale

Öncelikle şunu belirteyim ki makalede de denemede de konu sınırlaması yoktur; her konuda deneme de makale de yazılabilir.

Makalede ortaya atılan düşünce iddia ya da görüş, kanıtlara dayanır. Denemede ise kişisel düşüncelere yer verilir, yorum ve bakış açısıyla desteklenir, ispat yoktur.

Makalede düşünce kesin bir sonuca bağlanır. Denemede ise böyle bir zorunluluk yoktur, ucu açıktır, isteyen istediğini alır.
Makalenin üslup ve anlatımı ciddi, kurallı ve ağırbaşlıdır. Denemenin üslubu yazarına göre değişir bu da denemeyi daha rahat bir tür haline getirmiştir.
Makalede söz oyunlarına yer verilmez, açık ve anlaşılır bir anlatımı vardır. Deneme yazarı ise konusuna uygun ola­rak söz sanatlarına ve anlam oyunlarına yer verebilir. Denemede dilin doğru ve güzel kullanımı çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum başlıklı makalemizde ingilizce anlıyorum ama konuşamıyorum ve ingilizce konuşmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?

    Print       Email

2 Comments

  1. cenk diyor ki:

    hani benzerlikleri yoq

  2. seda diyor ki:

    Çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

ustun-zekali-cocuklar

Üstün zekalı çocuklar nasıl anlaşılır?

Read More →