Loading...
You are here:  Home  >  Eğitim  >  Current Article

Dünya’nın en yüksek dağı hangisidir?

By   /  02 Şubat 2012  /  1 Comment

    Print       Email

Dünyanın en yüksek yeri Himalaya Dağları’nın zirvesi olan 8850 metre yükseklikteki Everest tepesidir. Himalayalar dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya’nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır. Everest Tepesi, Nepal ile Tibet (Çin) sınırında yer alır. Everest tepesi Nepal’in sınırları içersindedir. Himalayalar, levha tektoniği kuramına göre, iki kıtasal levhanın yani Hindistan levhası ve Asya levhasının çarpışması sonucu oluşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir.

Dünyanın en yüksek dağının Everest olmadığı ortaya çıktı. Deniz seviyesinden yüksekliği 4205 metre olan bu dağın, okyanus tabanından ölçüldüğünde yüksekliği tam 10203 metredir. 10203 metre ile Mauna Kea‘dır. Ancak büyük bir bölümü su altında olduğu için en yüksek dağı olarak hala kabul görmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Dünya'nın en uzun nehri hangisidir? başlıklı makalemizde nil nehri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?

    Print       Email

1 Comment

  1. samet diyor ki:

    Türkiye’nin en yüksek dağları hangileridir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

ustun-zekali-cocuklar

Üstün zekalı çocuklar nasıl anlaşılır?

Read More →