1)Sıcak ve soğuk cüzdanlar (Cold & Hot wallets)

Esasında tüm cüzdanlar sıcak ve soğuk olarak isimlendirilir. Çevrimiçi olan yani internet erişimi olan tüm cüzdanlara sıcak cüzdanlar denilir, internet erişimi olmayan çevrimdışı cüzdanlara ise soğuk cüzdanlar denilir. Bilindiği üzere bitcoin esasında fiziksel bir para birimi olmayıp kripto bir paradır, bu kripto paranın kodunu internet dünyasına kapalı olarak da saklayabilirsiniz açık olarak da. Ancak soğuk cüzdanlar küçük meblağ bitcoin saklamak için pek elverişli olmaz çünkü bir bütün halinde olan paranızla alışveriş yapamazsınız. Soğuk cüzdanlar uzun vadede Bitcoin’lerinizi güvenle saklamak için idealdir.

2)Masaüstü cüzdanları (Desktop wallets)

Kişisel masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara indireceğiniz yazılımlar ile Bitcoinlerinizi saklayabileceğiniz cüzdanlardır.  Windows, Mac OS ve Linux için geliştirilmiş pek çok alternatif vardır. Güvenlik açısından açık kaynak kodlu, kodu Github’da yayınlanmış uygulamaları tercih etmenizi öneririm.

3)Mobil cüzdanlar (Mobile wallets)

Bitcoin’lerinizi yanınızda taşımak ve alışveriş için anında kullanabilmek istiyorsanız mobil platform cüzdanlarını kullanabilirsiniz. iOS, Android, Windows Mobile platformları için geliştirilmiş mobil cüzdan uygulamları vardır. Bu uygulamaların kullanışlı yanlarından birisi QR karekod ile anında ödeme yapabilmenize olanak sağlamasıdır. Agama pek çok kripto para cinsini destekleyen güvenli sayılabilecek uygulamaların başında yer alır.  ArcBit, Armory Wallet da diğer nispeten güvenli cüzdanlardandır.

4)Çevrimiçi cüzdanlar (Online Web Browser wallets)

Bulutta yer alan, internet erişimi sağlanan her yerden ulaşılabilen biz cüzdan tipidir. Ancak güvenilirlik konusunda birtakım riskleri vardır. O nedenle çevrimiçi cüzdan seçerken dikkatli olamkta yarar var. MyEtherWallet, ClassicEtherWallet, OpenLedger ve Bitgo Wallet bazı güvenilir sayılabilecek cüzdanlar arasındadır.

5)Fiziksel cüzdanlar (Physical wallets)

Bitcoin’lerin yalnızca dijital bir para olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bitcoinlerin soğuk cüzdanda uzun süre depolanabildiğini söylemiştik. İşte fiziksel cüzdan tam olarak uzun süre güvenli çevrimdışı depolama için kullanılabilir. Bitcoin’inizin kripto anahtarını çıktı alarak saklayabilirsiniz.

6)Bitcoin istemcileri (Bitcoin clients)

Bu cüzdanlarla kurulan bilgisayarlar çekirdek ağın bir parçasını oluşturur ve böylece blok zincirdeki tüm işlemlere erişebilirler.

7)Donanım cüzdanlar (Hardware Wallets)

Donanım seviyesindeki cüzdanlar hep en güvenli hem de pratik sayılabilecek cinstendir. Yeni nesil donanım cüzdanları birden fazla kripto para cinsini desteklemektedir. Ancak çok küçük mebalağlarla sık alışverişte pek kullanışlı olmayabilirler. Aşağıda en yaygın olarak kullanılan Bitcoin donanım cüzdanları yer almaktadır. Donanımsal bitcoin cüzdan fiyatları 300 ila 1000 TL arasında değişmektedir.

digital-box-wallet
Digital Bitbox Wallet
KeepKey-wallet
KeepKey Wallet
Ledger Nano S-wallet
Ledger Nano S Wallet
trezor-wallet
Trezor Wallet

Bir önceki yazımız olan HAARP projesi nedir? başlıklı makalemizde HAARP projesi hakkında bilgiler verilmektedir.