Felak Suresi:

OKUNUŞU
Gul e’ûzü birabbilfelak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğâsigin izâ vegab. Ve min şerri nneffâsâti fil’ugad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

ANLAMI
De ki: Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöken gecenin şerrinden, düğümlere üfleyen nefeslerin şerrinden, hasedini açıklayan ve hasediyle hareket eden hasetçinin şerrinden, sabahın Rabbine sığınırım.

AÇIKLAMA
Felak Suresi, Mekke’de nazil olmustur. 5 ayettir. Felak, sabah manasina geldigi gibi yarmak manasina da gelir. Bundan sonra gelen Nâs suresiyle birlikte ikisine “iki koruyucu” anlamina “muavvizeteyn” denir. Bu surelerin sifa maksadiyla okunduguna dair hadisler vardir.

Nas Suresi:

OKUNUŞU
Gul e’uzü birabbinnâs. Melikinnâs. İlâhinnâs. Min şerril vesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâs. Minel cinneti vennâs.

ANLAMI
De ki: Gerek cinden ve gerekse insanlardan olsun, insanların kalplerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin şerrinden insanların Rabbi, yegâne halikı, mâliki ve mâ’budu olan Allah (celle celal)’a sığınırım.

AÇIKLAMA
Nas Suresi, Mekke’de nazil olmustur. 6 ayettir. Nas insan demektir.

Bir önceki yazımız olan Kadir gecesi ne zaman? başlıklı makalemizde diyanet kadir gecesi, Kadir Gecesi ve kadir gecesi 2011 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?