Amerikan kökenli Apple firması tarafından tarafından üretilmiş ve geliştirilmekte olan mobil işletim sistemidir. Yalnızca Apple markalı iPhone, iPad, iPod gibi mobil cihazlarda çalışmaktadır. Resmi olarak duyurulmuş en son sürümü iOS 6’dır. iOS 6, 19 Eylül’de, iPhone 5’in tanıtılmasından bir hafta sonra yayınlandı. iOS, Mac OS X’den türetildiği için bazı çevrelerce hafifletimiş bir Mac OS olarak da görülmektedir. İşletim sistemi ilk olarak iPhone için Macworld Conference & Expo’da 9 Ocak 2007’de duyuruldu, aynı yılın Haziran ayında yayınlandı.

iOS, uygulama mağazası olarak dünyada en çok uygulama bulunan AppStore’u kullanır. Kaplı kaynaklıdır. Aynı zamanda da iPhone ve diğer Apple Mobil cihazlarla da yüksek dereceli stabilize durumundadır. Yüksek dereceli performansa ihtiyaç duyması ve de bilgisayar ile senkronize edilebilmesi için iTunes adlı yazılıma ihtiyaç duyulması, iOS’un kötü yanlarından biridir.
Apple kullanıcıları tamamen kendine bağlı hale getiriyor, ürünler size hizmet ediyor ancak, onun isteklerini karşılarsanız.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S2 root custom firmware 2.3.4 başlıklı makalemizde samsung galaxy s2 root hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?