Kerâhat vakti, güneşin doğuş, batış ve günşein tam tepede bulunduğu vakitlere verilen isimdir.. İslam dinine göre kerâhet vakitlerinde namaz kılınması mekruh tur ve yine bu saatlerde uyumak sakıncalıdır.

Farz – Nafile farketmeksizin tüm namazların kılınmasının mekruh olduğu vakitler şu şekildedir.

1 – Güneşin doğuşundan itibaren ışınları gözleri kamaştırır hâle gelinceye kadarki sabah vakti, kerahet zamanıdır. Bu vakit, güneşin doğuşundan sonraki takriben 45-50 dakikalık bir zamandır.

2 – İkinci kerahet vakti, istiva vakti ile zeval vakti arasıdır. Yani güneşin göğün tam ortasına dikilmesi ânından Batı tarafına doğru açılmaya başladığı âna kadar geçen süredir. Buda yaklaşık 40 dakikalık bir zamandır.

3 – İkindiden sonra, güneşin sarararak göz kamaştırmaz duruma geldiği andan başlayıp güneş batıncaya kadar süren vakit de kerahet vaktidir. Demek oluyor ki ikindi namazını güneş ışınlarının sararmakta olduğu sıralara kadar geciktirmemeli, kerahet vaktine bırakmamalıdır. Buda güneşin batmasından 45 dk. öncedir.

* Bu üç vaktin kerahet vakti olma hikmeti, ateşperestlerin ibâdet zamanı olmasıdır. Peygamberimiz diğer dinlere mensup olanlara benzememek için azami gayret gösterirdi.
* İkindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır. Hattâ güneş batmadan evvel iftitah tekbiri alınarak ikindinin farzına durulsa, namazda iken güneş batsa, bu bile sahih olur. Namaz kazaya kalmış olmaz, vaktinde edâ edilmiş sayılır. Bu ikindi namazına has bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Bayram namazı nasıl kılınır? başlıklı makalemizde bayram namazı, Bayram namazı saatleri ve kurban bayramı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?