Kendi bilgisayar oyunumu nasıl yazabilirim? Bilgisayar oyunu yapmak kolay mı? Oyun yapma programları nelerdir? Flash oyun nasıl yapılır? Oyun hangi programlama diliyle yazılır?

Bilgisayarlar var olduğundan bu yana basit ya da komplike oyunlar da geliştirilmeye başlandı. Sizler de belki 10, 20,hatta 30 yıl veya daha uzun süredirbilgisayar oyunlarıyla içli dışlısınız. Peki bunca zaman içinde hiç aklınıza gelen güzel bir fikir veya senaryo eşliğinde kendi oyununuzu yapmak isteyip de “ben bu işi kendi başıma yapamam” diyerek vazgeçtiğiniz oldumu? Eğer böyle bir düşünceniz varsa, Stencyl adlı ücretsiz oyun geliştirme platformu sayesinde hayalinizdeki oyunu herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Stencyl’in mantığı MIT’nin Scratch uygulamasında olduğu gibi, görsel olarak simgelenmiş kodları ve mantık dizilerini Lego blokları gibi sürükleyip bırakarak birbiri üzerinedizme prensibine dayanıyor. Üstelik program içinde çözemediğiniz problemler konusunda diğer kullanıcılardan yardım alabileceğiniz, kurguladığınız kod dizilerini paylaşabileceğiniz ve diğer kullanıcıların kodlarını alarak kendi oyunlarınıza uyarlayabileceğinizbir sosyal paylaşım ortamı da mevcut. Ürettiğiniz Flash tabanlı oyunları yine buortamda paylaşabiliyorsunuz.Stencyl’in kurucu ortaklarındanJonathan Chung’ın söylediğine göre bu işin en güzel tarafı, sisteminçocukların bile kolayca öğrenebileceği kadar basit olması. Chung,böylece çocukların küçük yaştan itibaren programlama mantığı konusunda bilgi edinebileceklerini veyepyeni oyunlar üretebileceklerinisöylüyor. Dahası, yakında Stencylile iPhone platformu için oyun hazırlamak da mümkün olacak.Windows, Mac OS ve Linux işletim sistemleri üzerinde çalışan Stencyl’i daha yakından tanımak ve ücretsiz olarak indirmek için www.stencyl.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Yazıda geçen Scratch uygulamasına göz atmak içinse  scratch.mit.edu adresine uğramanız gerkiyor.

Bir önceki yazımız olan Facebook zaman tüneli nedir? Nasıl kapatılır açılır? başlıklı makalemizde facebook, facebook uygulamaları ve facebook zaman tüneli ayarları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?