Sanal POS ile ilgili geçtiğimiz yaklaşık 1,5 yıl önce bir süreç yaşadık bir projede. Öncelikle her bankanın Sanal POs prosedürü aşağı yukarı aynı olmakla birlikte mutlaka o bankanın dökümanlarını incelemeniz gerekiyor. Bazı bankalar ücret alıyor bazıları almıyor. Garanti Bankası ile yaşadığımız tecrübe sonucunda şu noktaların ön plana çıktığını söyleyebilirim:
Sitenin çalışır durumda olması ve alışveriş sisteminin devrede olması gerekiyor.
Test domaininde olabilir site ama online olarak erişilebilir olmalıdır.

Sanal POS işlemlerinde 3D secure veya sayfada anında ödeme seçenekleri gibi seçeneklerden istediğinizi belirlemiş olmalısnız. Biz 3D secure ile entegre etmiştik. Ödeme anında kullanıcı garanti bankası sayfasına gidiyor şifresini giriyor ödeme alınıyor ve kendi sitenize geri yönlendiriliyorsunuz.
Sitenizde şirketinizi iletişim adresi, Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesi MUTLAKa bulunmalıdır. Bunu ilk baştan hallederseniz süreci hıalzndırırsınız.
Sitenizi kodlama diline göre size örnek kodlar gönderiyorlar ve entegrasyon zor değil.
Şirket olarak Sanal POS başvurus yapmak için tüzel kimliğiniz olmalı. Eskiye oranla şu anda başvurular daha hızlı sonuçlanıyor.

Bir önceki yazımız olan 2012 yılının en gözde şirketleri hangileridir? başlıklı makalemizde en gözde şirketler ve en iyi şirketler hakkında bilgiler verilmektedir.