Arabayı şahıstan mı alıyorsunuz, galeriden mi? Galeriden araba almadan önce bir kez daha düşünün derim. Sakın yeri yurdu belli, adamın dükkanı var güvenilir diye düşünmeyin. Galeriler tarafından dolandırılan binlerce insan var.
Arabayı piyasa değerinin altına bulduysanız ya satan adamın paraya ihtiyacı vardır, ya da arabada emsallerine göre bir sorun vardır. Parçlarında bir aşınma olabilir, çok fazla kaza yapmıştır, pek çok yerinde boya olabilir. Çalışmayan bir donanımı vardır. Bunlar çoğaltılabilir. Arabaların fiyatları şehir şehir de oldukça değişmektedir. Deniz kenarında nemli bir şehirdeki arabanın fiyatı tabi ki kuru, hava koşulları daha elverişli olan bir şehre göre düşük olacaktır. Çünkü nemli, yağışlı ya da aşırı sıcak güneşli havalar arabanın aksamının ve kaportasının daha hızlı yıpranmasına neden olur.
Bir araba yılda ortalama 10-15 bin kilometre yapar. 5 yaşında bir araba alıyorsanız 50 binden az ise kilometre göstergesiyle oynanmış olabilir, döşemelerin, vites topuzunun, direksiyonun, şoför kapı kolunun yıpranmışlığına dikkat ediniz. 75 binden fazla yol yapmışsa da araba fazla kullanılmış ve fazla yıpranmış demektir. Her an filtreleri, balataları, lastikleri ve diğer aksamları sizi masrafa sokabilir. Hele ki dizel araba alıyorsanız 100 bin kilometrede dizel arabaların ağır bakımı gereklidir, ki bu bakım oldukça masraflı olabilmektedir.
Arabının hasar durumunu, pert kaydı olup olmadığını e-devlet şifreniz ile ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz ya da sigorta şirketinden şasi numarası ile sorgulatabilirsiniz.
Araba alırken arabada otogaz olup olmaması da önemli bir kriterdir, uzun yıllardır otogaz ile kullanılan arabaların motoru bozulmaya, arza yapmaya daha elverişlidir. Bu yüzden otogaz takılmamış araba alıp, kendiniz takdırmanızda fayda var.

Arabanın trafiğe çıkış tarihine, sizden önce kaç sahibi olduğuna ve hangi şehirlerde kullanıldığına, genelde uzun yol mu yaptı yoksa hep şehir içinde mi kullanıldı gibi faktörlere dikkat etmenizde fayda var.
Araba içinize sindi ama yine de ya sorunu varsa bilemiyorsunuz, sanayiye götürüp baktıramayı mı düşünüyorsunuz. Sanayide 50 TL verirsiniz size araba sağlam derler ama bilgisayarlı tam teşekküllü teste sokarsınız her şey değişebilir.
Öncelikle Volkswagen servislerinde 101 nokta testi diye geçen, Bosch gibi özel servislerin de yaptığı bilgisayarlı araç muayene testlere 100 TL karşılığı satın almaya karar verdiğiniz aracı sokunuz. Sonra karar verin.
İkinci el araba alırken marka ve modeli kafanızda üç aşağı beş yukarı oluşturun. Aldığınız arabayı istediğiniz zaman satabilmelisiniz. Piyasası olmalı, yedek parçası pahalı olmamalı, çok yakmamalı; bunlar da oldukça önemli kriterlerdir.
Volkswagen, Fiat, Renault, Hyundai, Toyota, Honda gibi ikinci elini satarken sorun yaşamayacağınız, piyasası olan, yedek parçası pahalı olmayan araçlar tercih etmenizde fayda var.

Bir önceki yazımız olan 35’lik rakı ile 70’lik rakı arasında tat farkı var mıdır? başlıklı makalemizde en iyi rakı, rakı fiyat ve rakı fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?