2 senelik önlisans programı olan Adalet Meslek Yüksekokulu hem örgün eğitim veren üniversitelerde mevcut olup hem de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzak Eğitim Fakültesi’nde yer almaktadır.

Adalet bölümü mezunları toplumun tüm kesimlerinin yararına bilgi üreterek ülke çıkarlarını gözeten, hak ve özgürlüklerin savunucusu, toplumsal duyarlılığı yüksek, yetkin personeller olmalıdır. Hukuk ve adalet alanlarında kamunun ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanı yetiştiren, akademik etkinlikler düzenleyebilen, bilimsel yayınlar yapabilen, öğrenciler tarafından öncelikli tercih edilen, bir program olmaktır.

Adalet MYO bölümü; hukukun temel kavramlarına ve hukuk metodolojisine ilişkin temel kavramlardan hareketle yalın hukuk sorunlarını çözebilen, demokrasi, laiklik, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğü gibi vazgeçilmez ilkeleri benimsemiş, hukuk mesleğinin gerektirdiği dürüstlük, adalet ve etik anlayışın bilincinde, yaşam boyu ve kendi kendine öğrenme becerisini kazanmış adalet yardımcı hizmet personeli yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Adelet Meslek Yüksekokulu 1. dönem, 2. dönem, 3. dönem, 4. dönem dersleri
adalet-myo-dersler-1

adalet-myo-dersler-2

adalet-myo-dersler-3

adalet-myo-dersler-4

4 dönemi tamamlayarak Adalet mezunu olduktan sonra ÖSYM’nin düzenlediği DGS’ye (Dikey Geçiş Sınavı) girerek kontenjan ve puanlarına göre pek çok üniversitenin hukuk bölümünün 3. sınıfından devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Okulda hangi kıyafetler serbest hangileri yasak? başlıklı makalemizde ilköğretim serbest kıyafet, lisede serbest kıyafet ve serbest kıyafet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?