Barış Manço Almanya’da düzenlenecek 1983 Eurovision Şarkı Yarışması’nın TRT tarafından yapılan Türkiye elemelerine Kazma adlı şarkısıyla katıldı. Barış Manço favori olarak gösterilse de jüri tarafından ön elemede şarkı sözlerinin ağırlığından dolayı elendi ve “Aslında benim jürim elli milyondur. Esas kararı onlar verecektir. Döneceğim ve parçayı plak yapacağım. O zaman her şey ortaya çıkacak” açıklamasını yaptı. Yarışma sonrası 1983 başında Almanya’da Kurtalan Ekspres ile verdiği iki konserin ardından Berlin’deki bir gazino olan “Türkische Bazar” ile iki yıllık anlaşma imzaladı. Gerçekten de Barış Manço aslında ne kadar da anlamlı bir şarkı yazmış ancak bu sözleri kaldırmayanlar Barış Abi’ye fırsat vermemişler. Ruhun şad olsun Barış Manço, Allah rahmet eylesin.

1982 yılı Aralık ayının ortalarında TRT tarafından Türkiye Finallerinde yarışacak şarkılar açıklanır ve içlerinde Barış Manço yoktur. Daha ilk başta finale giden yol kapandı ve Barış Manço büyük bir hayal kırıklığıiçindedir. Barış Manço gibi bestecilik yeteneğini kanıtlamış biri nasıl elenirdi. Yarışmaya yıllardır sürdüğü tarzın bir yansıması olan bir parça yollamıştı oysa: “Kazma”..

Söz cambazlığını yansıtan tekerlemelerle süslü tipik bir Barış şarkısıydı. 14 kişiden kurulu TRT Eurovision jürisi değil ilk 8’e ilk 16’ya bile sokmadılar şarkıyı. Hatta bazı jüri üyeleri arasında “Barış bizimle alay mı ediyor?” diye meraklananlar bile olmuş.

Sonuçları öğrenen Barış Manço TRT’ye de, yarışma jürisine de ateş püskürmeye başlar: “Duygusal ve ön yargılı yaklaşımlarla sağlıklı bir sonuca varılmaz… Bir kez daha anladım TRT içinde beni sevmeyenler yaptı bunu ama önemli değil.. Ben yıllarca ülkemde aklanmış bir sanatçıyım. Eurovision’a gönderdiğim parçayı yarışma sonrası plak yapacağım ve 40 milyonun oylamasına sunacağım. Halk verecek kararı.. Ve Almanya’da , Belçika’da yaptığım son TV programlarında olduğu gibi dışarda ülkemi tanıtmaya devam edeceğim.” Çok geçmeden “Estağfurullah.. Ne Haddimize” LP’si içinde yayınlanır “Kazma”. ve yayınlandığı ilk ay 500.000 adet satarak bir rekor kırar.

İşte Kazma isimli o ders veren muhteşem şarkı ve sözleri:

Selam büyükler merhaba çocuklar
Bu akşam size yeni bir öyküm var
Dilim sürçerse kusura bakmayın
Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var

Diyeceğim o ki kişi yetinmeli
Yaşam dediğin kısacık bir çizgi
Namus şeref onur hepsi güzel ama
En önemlisi helal alın teri

Komşunun tavuğu komşuya gaz görünür dersen
Kaz gelen yerden tavuğu esirgemezsen
Bu kafayla bir baltaya sap olamazsın ama
Gün gelir sapın ucuna olursun kazma

En güzel pilav imyakta pişer

Yanında hoşaf pek güzel gider
Sen yan gelip yatar karnın guruldarken
Evdeki bulgur herkese yeter

Şam ipeğinden urba giysen bile
Zemzem suyuyla yıkansan bile
Dünya ahret bir keyif sürmek için
Mutlak dökmeli helal alın teri

Komşunun tavuğu komşuya gaz görünür dersen
Kaz gelen yerden tavuğu esirgemezsen
Bu kafayla bir baltaya sap olamazsın ama
Gün gelir sapın ucuna olursun kazma

İnsanın bir kez ters gitmesin işi
Muhallebi yerken kırılır dişi
Kazma olmaya özenmeyin dostlar
Alın teriyle kazanan en mutlu kişi

Komşunun tavuğu komşuya gaz görünür dersen
Kaz gelen yerden tavuğu esirgemezsen
Bu kafayla bir baltaya sap olamazsın ama
Gün gelir sapın ucuna olursun kazma

Bir önceki yazımız olan Can Bonomo Eurovision 2012 şarkısı Türkiye başlıklı makalemizde can bonomo kimdir, can bonomo love me back lyrics ve eurovision şarkı sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.