Borsa, anonim şirketlerinin belli bir miktarını (yüzdesini) halka arz yoluyla aldıkları hisseler ölçüsünde şirketlere ortak ettikleri organize bir para piyasasıdır. Örnekle verecek olursak; Arçelik şirketinin değeri 100 milyon Türk Lirası. Şirket bunun %30’unu borsa ile halka arz ediyor ve bu 30 milyon liralık kısmını 5 liralık paylara bölüyor ve her bir paya bir hisse bedeli deniliyor. Bu hesapla şirket 5 TL’lik 6 000 000 adet hisseyi piyasaya sunmuş oluyor. Eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), yeni adıyla Borsa İstanbul (BİST)’de bu hisseler işlem görüyor. Yani alım-satımı gerçekleştiriliyor. Yatırımcılar hisse senetlerini aracı kurumlar ile alıp satabiliyorlar. Aracı kurumlar genelde bankalar oluyor. Pek çok bankanın internet bankacılığı ya da telefon bankacılığında hisse alış-satış işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bankalar bu alım-satım işlemlerinden %0.01-%0.03 civarları arasında değişmektedir. Komisyon oranları ile ilgili güncel bilgileri ‘yapı kredi borsa komisyon oranları’, ‘garanti borsa komisyon oranları’, ‘akbank borsa işlem masrafları’ şeklinde arama yaparak bulabilirsiniz.

İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra hisse senedi alım-satım kısmından hisseleri seçerek almak istediğiniz tutaar karşılığı veya adet olarak hisse alabilirsiniz. İşlem hacimleri yükseldikçe komisyon oranları da düşmektedir.

Borsa çalışma saatleri, sabah 9.15 ile akşam 17.40 arasındadır. Borsa seans saatleri ise; 1.sens 9.15-12.00 ve 2. seans 13.00-17.40 şeklindedir. Borsada cumartesi ve pazar günleri işlem olmaz. Resmi tatillerde borsa çalışmaz. Forex piyasaları ise haftanın 5 günü 24 saat çalışır ve hafta içi istediğiniz saatte işlem yapabilirsiniz.

Her ülkenin hisse senetlerinin alınıp satıldığı kendilerine özgü borsaları vardır. En popüler borsalar ABD, Kanada, Arjantin, Brezilya, Avusturalya ve Meksika borsalarıdır.
ABD – Dow Jones
ABD – NASDAQ
ABD – NYSE composite

Kanada – S&P/TSX composite
Kanada – S&P/TSE 60 Future
Arjantin – Merval
Brezilya – Bovespa
Avustralya – All Ordinaries
Meksika – Meksika Bolsa

Borsada kazanmak için genelde değeri düşmüş, değer kaybetmiş hisse senetlerine alım yapılmalıdır. Şirketin piyasadaki durumu, gidişhatı iyi analiz edilmelidir. Borsada kendinizi şirketin bir ortağı olarak görmelisiniz ve şirketin ne zaman kar edip ne zaman zarar edeceğini kestirebilirseniz siz de bu kar kısmından payınızı çokça alabilir ve borsa zengini olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hacet namazı kılınışı ve hacet duası başlıklı makalemizde hacet duası, hacet namazı ve hacet nasıl edilir hakkında bilgiler verilmektedir.