Cafe açmak için temel olarak cafe olarak işleteceğiniz bir dükkana ve adınıza kuracağınız bir şahıs işletmesine ihtiyaç vardır. Cafe açmadan önce çok iyi planlama süreci gereklidir. Hangi lokasyona açacaksınız, amacınız ne, hedefiniz ne, müşteri kitleniz kimlerden oluşacak, konsept bir tasarım mı olacak standart bir tasarım mı, bayilik mi alacaksınız yoksa kendi markanız mı olacak, müşterilerin hangi taleplerine cevap vereceksiniz, ana yemek yelpazeniz ne şekilde olacak, tatlıları dışarıdan mı alacaksınız yoksa kendiniz mi yapacaksınız…

cafe-acmak-icin-ne-gereklidir

Cafe açmak için nereden nasıl başlanır?

1-Cafenizin türüne karar verin: Açmayı düşündüğünüz cafenin konseptini planlamalısınız.Arkadaşların beraber vakit geçireceği bir mekan mı,sabahları için bir atıştırma yeri mi,sadece erkeklerin takılacağı ve maç izleyeceği bir yer mi olacağına karar vermelisiniz.Örnekler tabiki de çoğultulabilir.Hedef kitlenizi belirlemeniz sizin ilk karar vermeniz gereken şey.

2-Kendinizi müşteri olarak hayal edin:Müşteri olarak zihninizde bu cafeye geldiğinizi canlandırın.Ne yemek ve içmek istersiniz? Nasıl masalarda oturup,neye ihtiyaç duyarsınız? Bunları hayal etmek,fikir sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır.

3-Büyüklüğüne karar verin:Aynı anda kaç kişiye servis verebileceğinizi düşünün.Bunun için bulunduğun şehrin insan potansiyeli de çok önemli.Şunu da unutmayın ki:insanlar cafenizin ne kadar büyük olduğundan çok, nasıl göründüğüne ve de nasıl hizmet verdiğine bakacaklardır.

4-Yardım almaktan çekinmeyin:Daha önce bu işle ilgili deneyimi olan çevrenizdeki insanlara mutlaka danışın.Onlardan öğreneceğiniz küçük ayrıntılar başarınızı büyük oranda etkileyebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

5-Konum belirleyin:Cafenizin konumu,başarınız için en önemli kriterlerden biri.Cafe çeşidine göre konum belirlemeniz,hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.Örneğin öğrencilere yönelik bir cafe açmayı düşünüyorsanız,okul ve dershane yakınlarında cafenizi açmanız isabet olacaktır.

6-Aşağıda belirttiğimiz şartları yerine getirdikten sonra, cafenizi açmaya hazırsınızdır.Güzel bir açılış töreniyle cafenize can suyunuzu verebilirsiniz..

Gerekli Belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa Kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Ustalık belgesi meslek dalına göre.

9-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

10-Çöp konteynır alınacak ve faturası.

11-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

12-Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.

13-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

14-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

15-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

16-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı (sabıkası olanlar mahkeme kararları ile birlikte) getirilecek. B.M.Kararı 28.10.2004

Açma Şartları

a)Kapalı alanı en az 60 m2 olacak.

b)En az bir adet tuvaleti olacak, engellilerin kullanımına da uygun olmalıdır

c)Lavabo altına yağ tutucu takılacak

d)Klima,Jeneratör bulunacak,Bacaya bağlı ocak üstünde davlumbaz olacak.

e)Mutfak kısmı duvarlar komple fayans olacak.

f) Mutfak kısmı üç bölümden oluşacak ve hijyenik şartları taşıyacak.

g)Binanın dışından baca çıkarılmayacak,çıkarılması halinde o parsel içerisinde bulunan binadaki bağımsız bölüm sahiplerinden izin alınacak ve baca kamuflaj yapılarak binanın renginde boyanacak,(Meclis kararı 7 Temmuz 2005)

h)Aşçılık için ustalık belgesi bulunacak.

I) Mutfakta sıcak su tertibatı ve sıcak su bulunacak

İ)Salondan ayrı bir yerde hizmetliler için bir soyunma odası veya dolabı bulunacaktır.

J)İşyerinin durumunu gösterir detaylı yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye.Bu yerleşim krokisi izinsiz değiştirilemeyecek.

k)Sulu filitre gerektiren fırınlarda mutlaka aboneye bağlı ayrı bir su sayacı takılı olacak

Bir önceki yazımız olan İstatistiklerle Türkiye gerçeği başlıklı makalemizde Türkiye nüfusu ve Türkiye'de işsizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?