dugun-fotografciligi

1. Tek makine ile çekime çıkmayın; en az 2 makine

Düğün fotoğrafçısıysanız en az iki gövde taşımanız gerekiyor. Olası arıza, pil sorunu vb durumlarda yedek makinaya geçebilmek için ikinci makina hayatınızı kurtarabilir. Özellikle büyük şehirlerde zamanla yarıştığınız için kullandığınız iki lensi gövdelerde takılı bırakmanız gerekli; bu lensler de 24-70 mm ve 70-200 mm lensleriniz olacak. Unutmayın düğün fotoğrafçılığında hız çok önemli, kıymetli zamanınızı lens değiştirerek geçirmemelisiniz.

Bazı düğün fotoğrafçıları yanlarında üçüncü gövdeyi; hatta bir adet de iyi bir kompakt kamerayı yanlarında taşırlar. Üçüncü gövdede balık gözü, makro ve özel portre gibi daha az kullanacağınız lenslerinizi değiştirerek kullanabilirsiniz. Bu durumda bir

2. Yardımcı fotoğrafçınız olsun

Yardımcınızın olması, hem size hız kazandıracak hem de büyük kolaylık sağlatacaktır. Bununla birlikte daha yaratıcı fotoğraflar çekmeniz için sizin odaklanmaya vaktiniz kalacaktır.

Koşuşturma içinde size yardımcı olacak, yedek ekipmanlara göz kulak olacak, farklı açılardan flaş kullanmanız gerektiğinde size destek olaca bir yardımcınız olması önemli. Birazdan bahsedeceğimiz çekilen fotoğrafları hemen slayt gösterisi haline getirme işini de yardımcınızın yapabilmesi gerekli. Siz fotoğrafları çekip yardımcınıza bellek kartını teslim ettikten sonra, yedekleme ve slayt gösterisini artık onun hazırlamasını isteyeceksiniz. Siz, yine fotoğraf çekmeye devam edin.

3. Çekim yapılacak alanı tanıyın

Eğer çekim yapılacak alanı bilmiyorsanız, bir gün önceden gidip alanı tanımanız önemli. Uygun bölgeleri seçebilir, günün farklı saatlerinde düşen ışığı tanıyıp çekim anında kullanmanız gereken ayar ve ekstra ekipmanları önceden planlayabilirsiniz. Bu hem sürprizlerle karşılaşmanızı hem de zaman kaybını önler.

4. Dış çekimlerde havaya dikkat

Eğer sizden dış mekanda fotoğraf istenmiş ise, gün vermeden önce hava durumunu mutlaka kontrol edin. Yağmur ya da aşırı rüzgar her şeyi berbat edebilir.

5. Gelin ve damat ile iletişiminiz iyi olmalı

Gelin ve damat, tüm işin odak noktası olduklarından, oldukça gergin olmalarını bekleyebiliriz. Özellikle gelinin gelinlikle hareketinin zor olması ve her yere peşinde bir akraba ya da arkadaş ordusuyla gitmesi, bir noktadan sonra eziyete dönüşür. Damat ise ‘kazasız belasız bitse şu iş’ düşüncesiyle gergindir. Her ikisini de çekim anında rahatlatmak size kalmış. O yüzden çekim günü öncesinde mutlaka bir araya gelmeli ve arkadaşlık bağı kurmalısınız. Çekim günü, bu iş için çok geçtir. Sürekli poz verdirmek yerine doğal hallerini de yakalamaya çalışın. Güzel fotoğrafları hemen gösterip moral verin. 300 kare çekmenize gerek yok. Eğer sisteminizi oturttuysanız zaten bir albüm için gerekli fotoğraf adedini kısa sürede yakalarsınız.

6. Ufak detayları yakalamayı ihmal etmeyin

Sadece portre çalışmayın. Unutmayın bu gün gelinin günü. Damat her zaman ikinci planda. Gelinle ilgili güzel detayları bulup çekmeyi deneyin. Örneğin ailesine attığı bir bakış, gelinliğin güzel bir detayı gibi. Mekanın da önemli olduğunu unutmayın. Mekanla ilgili detaylar da, eğer özene bezene hazırlandıysa, bir albümde yer bulabilir.

7. Işığı iyi kullanmayı öğrenin Yansıtıcı ve ek flaşlar kullanın.

Bulunacağınız ortamın ışığı yerine flaşla çalışmak, istediğiniz fotoğrafları çekmenizi sağlar. Zira ışık ve etkileri sizin kontrolünüzdedir. Ama tek flaş her zaman yerli olmaz. Özellikle gelinliği düzgün aydınlatmak için ikinci bir flaş ya da yansıtıcı desteği gerekebilir. Her iksini de yardımcınız taşıyabilir. Işık ayağı şart değil ve zaten problem olacaktır.

8. RAW çekin

RAW çekmek hayat kurtarabilir. Çok fotoğraf çekeceksiniz ve çok fazla yer kaplayacak diye RAW çekmemezlik yapmamalısınız. Önemli anları fotoğraflıyorsunuz, dolayısı ile beyaz ayarı ve pozlama düzenlemelerini yapmak istediğinizde RAW size bu rahatlığı sağlayacak. Doğru pozlanmamış ve beyaz ayarı kötü fotoğrafın bir de JPEG versiyonunu düzenlemeyi denediğinizde, RAW çekmediğiniz için pişman olabilirsiniz.

Bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız, “RAW fotoğraflar çok yer kaplıyor” deme şansınız yok. Bol, hem de bolca bellek kartınız olmak zorunda.

Kaydetme seçeneğinizi “RAW + JPEG” olarak ayarlayın ve sadece ciddi oynama gereken fotoğraflarda RAW versiyonunu düzenlerseniz.

9. Sürekli çekim modunda çekim yapın

Tek kare yerine sürekli çekim yaparsanız, özellikle çiçek fırlatma ya da gülme gibi anlık olayları yakalama şansınız fazla olur. 10 kare içinden en uygun olanı seçmek, uygun anı bekleyip tek kare çekmeye göre daha az risklidir.

10. Hatalı fotoğrafları hemen silmeyin

Çektiğiniz fotoğrafları incelerken “bu biraz yamuk çıkmış daha iyisini çekerim” diyerek fotoğrafları silmeyin. Ufak hatalar daha sonra rahatlıkla düzeltilebilir ve ortaya memnun olabileceğiniz kareler çıkabilir. RAW çektiğiniz için de pozlamayı rahatlıkla değiştirebileceğiniz için, patlak ya da hafif karanlık fotoğraflar tekrar hayata kolaylıkla döndürülebilir.

11. Çekilen fotoğrafları hemen slayt gösterisi haline getirin

Çektiğiniz fotoğrafların bir kısmını, düğün yapılan alanda eğer var ise perdeye ya da ekrana yansıtabilirsiniz. JPEG’leri vereceksiniz RAW’ları değil :)

12. Açınızı değiştirin

Yere yatın, yukarı çıkın, ultura geniş açı lens kullanın
Herkesin çektiği sıradan kareler yerine, farklı olmayı deneyin. Bunun da yolu bol bol hareket etmekten geçiyor.

13. Kaliteli ekipman kullanın. Hafıza kartı, üçayak, lens

Üzerinde önemle durulması gereken konulardan biri de yardımcı ekipmanlardır. Mutlaka yedek bellek kartlarınız olmalı. Kartların kaliteli olması ve seri çekimde hızlı yazmaları tercih sebebi. O yüzden makinelerde hızlı ve dayanıklı CF kartların kullanımı, profesyoneller arasında yaygındır. Pilleriniz de mutlaka tam dolu olmalı ve yedekler de dahil orijinal pil olmalı. Yan sanayi piller tahmin ettiğinizden çok daha hızlı boşalır. Ayrıca flaşlar da pil canavarıdır. Yüksek kaliteli şarjlı piller kullanın. Siz pil değiştirirken, önemli sahneler kaçabilir. Piller azalma sinyali verdiğinde uygun bir an bulup değiştirin. Tamamen bitmesin beklemeyin. Lenslerinizi de düzgün muhafaza edin. Tek makine ile gittiyseniz ve lens değiştirmek gerekiyorsa, telaş içinde lensi düşürebilme gibi kazalarla karşılaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cafe nasıl açılır? Cafe açmak ne gerekir? başlıklı makalemizde Cafe açma maliyeti, Cafe açmak ve Cafe açmak için gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.