femen-ukraynali-aktivist-kadinlar

Femen (Kiril alfabesiyle yazılışı Фемен) Ukraynalı aktivist kadınlar topluluğunun adıdır. Anna Hutsol tarafından 2008 yılında kurulmuştur. Femen grubu uluslararası evlilik ajansları,cinsiyet ayrımı ve diğer uluslarası ve ulusal sosyal sorunlar hakkında çeşitli üstsüz veya tamamen çıplak protestolar gerçekleştirmişlerdir. Grup özellikle seks turizmine karşı üstsüz gösteriler yapan Ukraynalı güzel kadınlarıyla dikkat çekmiştir.

Femen grubu Ukrayna’da yaşayan kadınların liderliklerinin yanı sıra, kültürel ve manevi değerlerini de geliştirmeyi amaçlamaktadır. Grubun protestoları sayesinde büyük ses getirmeyi başarmışlar ve ülkelerinde kadınlarına yeni ve daha iyi fırsatlar tanınmasına vesile olmuşlardır. 1 Aralık 2013’te Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in fotoğraflarına işeyerek eylem yapan Femen aktivistleri çarpıcı gösterilerine bir yenisini daha eklemiş oldular.

8 Mart 2011 Dünya Kadınlar gününde İstanbul’a gelerek üstsüz gösteri yapmışlardır.

Bir önceki yazımız olan Kadınların genel ortak sırları başlıklı makalemizde kadınların 30 sırrı ve kadınların gizli sözcükleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?