kardiyo-sonrasi-beslenme

Koşudan Sonra Ne Yemeli? Antrenman sonrasında ne yemelidir? Fitness sonrasında ne kadar süre sonra yemek yenmelidir? Kardiyodan sonra ne zaman ne yenmelidir? Kardiyo çalışması sonrası yemek.

Kardiyodan Sonra Beslenme

Eğer yağ yakmak istiyorsanız ve kardiyonuzun boşa gitmesini istemiyorsanız, kardiyodan sonra en az 45 dk bir şey yememelisiniz.

Protein ve Karbonhidrat: Kardiyodan sonra ağır ve sindirimi güç besinlerden kaçınırken karbonhidrat ve proteinin dengelenmesi, vücudun gücünü yeniden inşa etmek ve kas ağrılarından korunmak için büyük önem arz eder. Protein kas gelişimi için gereklidir ve uzun dönemli enerji depolanmasını sağlar. Koşu sonrası proteinli gıdalar tüketmek enerjinizi kısa sürede geri kazanmanıza yardımcı olur. Yulaf kepeği, müsli ve yarım yağlı süt gibi bir karışım tüketerek hem lifi yüksek, hem proteini yüksek hem de kaliteli karbonhidrat alarak beslenmiş olursunuz.

Protein Barları: %20 ila %30 arasında protein içeren protein barlar koşu sonrası ideal bir beslenme takviyesi olarak kullanılabilir. Bu barlar proteinin yanı sıra yeterli miktarda karbonhidrat da içermektedir. Ancak protein bar seçiminde dikaktli olun yağ oranı düşük barlar seçmeye gayret edin. Ayrıca koşu sırasında terle birlikte kaybettiğiniz elektrolitlerin çoğunu bu barlarla geri alabilirsiniz. Barı yediğinizde sindirime yardımcı olması için bol bol su için. Protein barlar gerektiğinde çok ideal bir besin olmakla birlikte içerisindeki koruyucu katkı maddelerinden ötürü pek de önerilen bir gıda değildir.

Bir önceki yazımız olan Karın şişkinliğinin nedenleri ve tedavisi başlıklı makalemizde bağırsak enfeksiyonu, gökçek iksiri ve karın şişliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?