GMAT’in açılımı Graduate Management Admission Test’tir. Okunuşu “ci met” şeklindedir. Türkiye’de ve dünya genelinde pek çok üniversitenin yüksek lisans eğitimine kabul için öğrencilerin belli bir puan almasını şart koştuğu, matematik problemleri çözme ve ingilizce anlama kavrama yorumlama bilgilerinin test edildiği bir sınavdır.

GMAT, yurt dışında işletme, pazarlama, finans gibi alanlarda eğitim veren çoğu okulun yüksek lisans, MBA veya doktora yapacak öğrencilerden istedikleri, bilgisayar üzerinde uygulanan bir testtir. Aynı zamanda ülkemizde de Boğaziçi ve ODTÜ başta olmak üzere İngilizce eğitim veren üniversiteler de GMAT sınavını kabul etmekte hattı bazı yüksek lisans programları için zorunlu kılmaktadır.

GMAT Sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayarda uygulanmaktadır. “Computer-Adaptive Test (CAT)” adı verilen bu uygulamada kağıt üzerinde yapılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve fare yardımıyla cevaplanmaktadır. 1997 yılında uygulamaya geçen GMAT CAT birçok rahatlığı da beraberinde getirmiştir. Bu uygulamayla birlikte sınava yıl içinde daha önceden belirlenmiş tarihlerde değil, yıl boyunca kendinizi hazır hissettiğiniz zamanlarda girmeniz, yani sınava girmek istediğiniz tarihleri kendiniz belirlemeniz mümkündür.

GMAT sınavı sayısal (quantitative), sözel (verbal) ve komposizyon (analytical writing) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılarak GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilecek, ve ekranda birer birer görünecektir. Her soru için bir cevap hakkınız vardır, ve geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir.
İlk soru her zaman orta derecede zor olacak, takip eden soruların seviyesi bir önceki cevabınıza göre belirlenecektir. Seviyenizi belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru soracaktır. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru size daha kolay gelecek bir seviyede olacaktır.

GMAT sınavında en az 200 en çok 800 puan alınır. Üst seviye kalbur üstü diye tabir edilen Üniversitelerin büyük çoğunluğu 600 ve üzeri bir puan ile öğrenci kabul eder.

GMAT sınavı Sayısal (Quantitative), Sözel (Verbal) ve Yazma Becerisi (Analytical Writing Assessment)olarak 3 ayrı çoktan bölümden oluşmaktadır.

1- Sözel Bölüm (Verbal) :
Sözel Bölüm Cümle Düzeltme (Sentence Correction), Eleştirel Akıl Yürütme (Critical Reasoning), Okuduğunu Anlama (Reading Comprehension) olarak 3 alt bölümden oluşur ve 75 dakika süreniz bulunmaktadır. Bu bölümde cevaplamanız gereken soru sayısı 41’dir.

2- Sayısal Bölüm (Quantitative) :
Sayısal Bölüm Veri Yeterliliği (Data Sufficiency) ve Problem Çözme (Problem Solving) olarak 2 alt bölümden oluşur ve 75 dakika süreniz bulunmaktadır. Bu bölümde cevaplamanız gereken soru sayısı 37’dir.

3- Analitik Bölüm (Analytical Writing Assessment) :
Yazma becerinizin ölçüldüğü testtir ve yaklaşık 30 dakika süreniz bulunmaktadır.

GMAT sınavına katılmanın bedeli 225 dolar gibi uçuk bir rakamdır. Bu nedenle kendinizi hazır hissetmeden denemenizi önermem.

Bir önceki yazımız olan Adalet MYO Hukuk geçiş başlıklı makalemizde Adalet Hukuk, DGS hukuk ve hukuk fakültesi hakkında bilgiler verilmektedir.