Kırmızı et tüketirken özellikle yaşa, cinsiyete ve tüketilen etin ve yağın miktarına bağlı olarak; obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı bulunanların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Et bolluğu var diye kırmızı ete abanmak karaciğerinizi yorar, kuyruk yağı da kalp-damar tıkanıklıklarına davetiye çıkarabilir.

kurban-eti-tuketimi

Veteriner kontrolü yapılamayan ve uygun koşullarda kesilmeyen hayvanlardan, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıkların bulaşabileceğine dikkati çeken Meta, sağlıklı bir beslenme için etin sebzelerle birlikte pişirilmesi ve tüketilmesinin uygun olduğunu anlattı.

Kurban etinin hayvan kesildikten ve et parçalandıktan sonra mutlaka 24 saat bekletilmesi gerekmektedir. Yeni kesildiğinden dolayı sert olan et, şayet bekletilmezse hem pişirmede hem de sindirimde sıkıntı oluşturur, şişkinlik ve hazımsızlığa yol açar.

Haşlama ve fırınlama gibi pişirme yöntemlerini tercih etmek sağlık açısından daha uygundur. Bu şekilde pişirme ile, parazitlerin insana geçmesi büyük ölçüde önlenir. Mangal yapılması halinde ise etle ateş arasında 15 santimetre mesafe bırakılmalıdır. Çünkü, etin ateşe yakın olması B12 ve B1 vitaminlerinin kaybına yol açar. Fazla et tüketimiyle vücudun ihtiyacından fazla protein, kolesterol ve hayvansal yağ alınır. Bu da kalp damar, diyabet, hipertansiyon, böbrek ve gut hastalarının sağlık durumlarını olumsuz etkiler.

Etin yağlı kısımlarının mutlaka ayrılması ve hayvansal yağın mümkün olduğunca tüketilmemesi gerekir, doymuş yağ oranı yüksek hayvansal gıdaların kalp ve damar hastalıklarına yol açabileceği akıldan çıkarılmamalı. Ciğerlerin üzerindeki zar ve görülebilen kötü kısımların mutlaka ayrılması gerekir.

Günlük et tüketiminin 90-120 gram olması ve tercihenöğle yemeği öğünü olarak tüketilmesi sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir. Akşam ise sebze ve posa içeriği yüksek besinleri tüketmek organlarınızı yormaz ve yağlanma sorununa büyük ölçüde doğal çözüm olur. Etlerin yanında C vitamininden zengin salata, sebze, taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kahvenin üretim aşamaları başlıklı makalemizde kahve ağacı, kahve bitkisi ve kahvenin öyküsü hakkında bilgiler verilmektedir.