Dünya çapında yapılan mutluluk değerlendirmeleri başta Danimarka olmak üzere bazı İskandinav ülkelerinde yaşayan insanların daha mutlu olduklarını gösteriyor. Aslında mutluluğa yol açan faktörler bireysel bazda bile öyle değişken ki herkesin aynı yaşam koşullarında çok mutlu olacağını varsaymak hata olur. Bazılarımız doğayla iç içe iken daha huzurlu ve mutlu oluyor, bazılarımız için ise şehirler başlı başına bir mutluluk kaynağı. Mutlu insanlara baktığımızda ülkeler bazında yapılan değerlendirme de genelde insani yaşam koşullarının yüksek seviyede olduğunu gösteriyor.

yagmurda-mutlu-kiz

Ancak Danimarka’da yapılan bir araştırmada mutluluğun genetik kökenleri da olabileceği görüldü. 100 farklı ülkeden, kendi ülkesine ait genetik özellikleri taşıyan insanların incelendiği araştırmada insanların genleri, Danimarka’da yaşayıp çok mutlu olduğu bilinen kişilerin genleri ile karşılaştırıldı. Genetik fark ne kadar fazla ise o ülkedeki yaşam standartlarına ve toplumsal refah seviyesinin o derece düşük olduğu görüldü. Araştırmacılar buna hangi genlerin yol açıyor olabileceğini de incelediler ve bundan sorumlu olduğunu tahmin ettikleri bir gen belirlediler.

Serotonin seviyesini artırarak mutluluğa sebep olan genin, diğer insanlarda daha kısa bir varyasyonda olduğunu bunun da bireyleri olumsuz etkilediği görüldü. Araştırmada, Danimarka ve Hollanda’da genin bu haline çok az rastlandığı, en yüksek görüldüğü yerin ise İtalya olduğu belirtildi. İtalya en mutlu ülkeler listesinde son 30 ülke arasında yer alıyor. Bilim insanları bu genin nesilden nesile aktarılma aşamalarında da takip edip örneğin, en mutlu Amerikalıların, atalarının mutluluk seviyesi yüksek olan ülkelerden göç edenler olduğunu gördüler.

Tabii mutluluk ve genler arasında bir bağ bulunmuş olması gene sahip herkesin mutlu, geri kalanının ise mutsuz olacağını göstermez. Zira bireylerin yakın çevresi, aile ortamları, çalışma hayatları ve diğer insanlarla kurdukları ilişkilerin kalitesi de mutluluk konusunda önemli bir role sahip. Bunların yanı sıra beslenme şekli, uyku düzeni gibi faktörler de mutluluk üzerinde oldukça etkili.

Bir önceki yazımız olan Uykunun evreleri başlıklı makalemizde rem uykusu, rüya çeşitleri ve uyku evreleri hakkında bilgiler verilmektedir.