ABD’de başta olmak üzere diğer Hıristiyan ülkelerde de şükran günlerinin önemli bir sembolü olan hindi aslında Amerika kıtasının yerli hayvanlarından birisidir. Amerika kıtasını keşfeden adam olarak kabul edilen Kristof Kolomb kıtayı keşfetmeden önce Kuzey Amerika’da bazı vahşi hindi cinsleri yaşıyormuş. Avrupa’dan Güney Amerika’ya ilk gelenler, Aztekler’in bir cins hindi ırkını ehlileştirdiklerini görmüşler. Amerikan hindileri, Avrupa’ya 1519 yılında İspanyollar tarafından getirilmiş. 1541 yılında ise İngiltere’ye bu hindiler taşınmış. Ama bu hayvanı gören İngilizler, bu farklı hayvanı, o zamanlar Türk topraklarına dahil olan Batı Afrika’dan Portekizli tüccarların getirdikleri Afrika hindisi ve yine Türkiye üzerinden getirilen Hint tavuğu ile karıştırmışlar. Sonunda her iki ırkın farklı olduğu anlaşılmış ama, Amerikan kökenli bu kuşun adı, 17’inci yüzyılda Amerika’ya göç eden İngiliz göçmenler sayesinde Amerikan diline bile “Turkey” olarak geçmiş. Bu Türkiye’nin isminin niçin İngilizce’de hindi anlamında kullanıldığının resmi açıklamasıdır.

İngilizce dilinde Turkey’in hindi anlamına gelmesine dair başka hipotezler de mevcut; bunlardan bir tanesi Kolomb’un ilk yolculuğuna katılan bir Portekiz Yahudi’si olan Jose de Torres’in hindiyi görünce, İbrânice “büyük kuş” anlamına gelen “Tukki tukki” diye bağırmasıdır. Bir başka hipotez ise, sürekli batıya doğru giderek Hindistan’a ulaşmayı hedefleyen Kolomb’un Amerika’ya vardığında burayı Hindistan, hindiyi ise Hint tavus kuşu sanarak onu “Tuka” diye adlandırması. Zamanla da “Tuka” kelimesinin “Turkey”e çevrilmiş olması. Başka bir teze göre ise “Turkey” adı Hindilerin korkunca çıkardıkları sesden ileri geliyor. “turk-turk-turk” diye ses çıkaran Hindiye zaman içinde “Turkey” denilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Binaenaleyh ne demektir? başlıklı makalemizde Binaenaleyh cümle içinde, Binaenaleyh kullanımı ve Binaenaleyh nedir hakkında bilgiler verilmektedir.