organik-urun-sembolu

Son zamanlarda herkesin diline pelesenk olmuş bir kelime: organik.Organik tarım, organik ürünler; marketlerde, pazarlarda, organik adı altında pek çok çeşit gıda maddesinin satışa sunulduğunu duyuyoruz ve bu ürünleri raflarda görüyoruz. İşin aslına bakacak olursak bundan 50-100 yıl kadar önce zaten neredeyse tüm gıda maddeleri organik idi. Antibiyorik ve suni gübre kullanılmadan yetiştirilmiş sebze, meyve, bakliyat ve hayvanlar. Balık istifi daracık kümeslere hapsedilmemiş tavuklar, çiftliklerde yapay yemlerle beslenmemiş balıklar. Egsoz dumanından, arsenikli sulardan habersiz temiz tarım doğal gübreleme vardı. Oysa şimdi ticari kaygılar, hızlı, ucuz ve güzel görünümlü sebze,meyve,hayvan yetiştirmek adına ilaçlar kullanmay başladı. Canlıları seri üretim fabrikasyon olarak işleme yoluna gitti. Peki, sağlıklı beslenme ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıkmış olan organik gıdaları yeterince tanıyor muyuz? Nedir bu organik gıda? Nasıl anlaşılır, nasıl saklanır?

İşte organik gıdalar hakkında bilmeniz gerekenler

Organik gıda nedir?
Organik gıda, meyve,sebze, baklagil ve hayvanların yetiştirilmesinde ve işlenmesinde, genetik mühendisliğince genlerinin değiştirilmeyip, yapay ve benzeri gübrelerin, böcek ilaçlarının, yabani ot ve mantar öldürücü ilaçlarının, büyütme düzenleyicilerinin, hormonların, antibiyotiklerin , koruyucuların , renklendiricilerin, katkı maddelerinin, kimyasal kaplama ve parlatıcı maddelerinin ve kimyasal ambalaj malzemelerinin besin maddeleri üzerinde kullanılmadığı gıda maddeleridir. Organik gıdalar, bitkisel ve hayvansal kaynaklaı olan canlı kökenli tüm gıdaları içerir. Kuruyemişten tutun da kıymaya kadar, aklınıza gelebilecek her türlü gıda maddesi.

Organik gıdaları nasıl tanıyabiliriz?

Bir ürünün gerçekten organik olup olmadığını anlamak, gözle ayırt etmek imkânsızdır. Market raflarındaki organik ürünlerde sertifika ve organik tarım damgası bulunur. Bu nedenle gıda ambalajına dikkat etmeli, iyice okumalısınız. Organik ürünü pazardan alacaksanız üreticiye ürün sertifikasını sormalısınız.

Organik ürünlerin raf ömrü nedir?

Organik ürünler hiçbir koruyucu ve kimyasal madde içermediğinden raf ömrü kısadır. Organik gıdalar, katkı maddesi içeren ürünlere göre çok daha hızlı bozulurlar. Bu nedenle ambalaj üzerinde tavsiye edilen sürede mutlaka tüketilmeli, dolapta saklanması gereken ürünler açıkta bırakılmamalıdır.

Organik Gıda Aldınız ve 2 Günde Küflendi ise…

Organik gıdalar mutlaka tavsiye edilen saklama koşullarına uyularak muhafaza edilmelidir. Organik ürünlerin üstünde belirtilen tarih geçtiği anda bozulması aslında onların sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

Ekolojik ve biyolojik ürünler de organik midir?

Ekolojik ve biyolojik ürünler de organiktir. Yalnız, güvenle tüketebilmeniz için mutlaka sertifikaları olmalıdır.

Organik gıdalar lezzetli midir?

Organik gıdalar gerçek tohumlardan ilham alınarak üretildiğinden ve hiçbir katkı maddesi içermediğinden çok lezzetlidir.

Her gıdanın organiği olur mu?

Evet, her gıdanın organiği olabilir. Et ve süt ürünleri, sebze, meyve, kuru bakliyat gibi, mutfaklarımızda kullandığımız her gıdanın organiği vardır.

Herkes organik gıda tüketebilir mi?

Yeni doğan bebeklerden en yaşlı insanlara kadar herkesin organik gıda tüketmesi zaten gereklidir. Kimyasal ve koruyucu madde, hormon kullanılmadan üretilen organik gıdaları herkes güvenle tüketebilir. Tek şart, güvenilir bir organik sertifikasına sahip olmalarıdır. Zaten insan sağlığını ancak organik gıdaları tüketerek koruyabilir.

Bir önceki yazımız olan Starbucks içecek çeşitleri nelerdir? başlıklı makalemizde Starbucks kahve çeşitleri ve Starbucks kahveleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?