sahis-sirketi-kurulumu
Esasında şahıs şirketi kullanımı yanlıştır. Doğrusu şahıs işletmesidir. Şirket kolektif, limited, anonim şeklinde olur. Şahıs bazında kurulan her ne kadar şirket gibi anılsa da şahıs işletmesidir. Şimdi şahıs işletmesini bu konuda hiçbir bilgisi olmayan bi kimsenin adım adım nasıl kurabileceğine bakalım:

İlk önce tavsiye üzerine veya ikamet adresinize, işletmenize yakın bir konumdaki muhasebeciye gitmeniz gerekiyor. Bunu da internetten serbest muhasebeci araması yaparak veya mali müşavir tabelası ile bulabilirsiniz. Muhasebeciye işletmenizi ne amaçla kurmak istediğinizi izah edip kendisinden kısaca bilgi alın. Aklınıza takılan tüm soruları muhasbeciye sorabilirsiniz. Masraflar, işleyiş, e-ticaret için işletme, dükkan bazlı işletme vs soruları sorun. Önemli hususlardan birisi de muhasebecinizin aylık ücretini konuşun.

Muhasebecinizi kesinleştirdikten sonra gerekli olan evrakları toparlamaya başlayın. Önce bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gidip ikametgah ve nüfus cüzdan suretini alın. Ardından notere gidip adınıza imza sirküleri çıkarın ve çalışacağınız muhasebeciye vekalet verin. Muhasebeci vekaletnamesi olduğunu söylerseniz noter tarafından kolaylıkla hazırlanır, tabii muhasebecinizin adı – soyadı – TC kimlik numarası da elinizin altında olsun.

Evraklarınız hazırsa muhasebecinize doğru tekrar yola koyulun ve kendisi tarafından doldurulan işe başlama formuna “genel müdür” olarak imzanızı atın. Burdan sonrasını muhasebeci sizin adınıza hallediyor; sizin yapmanız gereken şirket kuruluşu için gerekli olan meblağı muhasebeciye verip kendisinin sizi aramasını beklemek. Şirket kuruluşu için 350 TL yeterli oldu; bunun yanında noterde çıkardığınız imza sirküleri + vekaletname ve diğer evrakları da hesaba katarsanız toplamda 500 – 600 TL arasında değişen bir tutar şahıs firması kurmak için fazlasıyla yeterli bir rakam, 500 TL altında bile olabilir.

Muhasebeciniz işlemlere başlamadan size kuracağınız şirketin ünvanını soracaktır. Şahıs firmalarında ünvan adınızı – soyadınızı da içermektedir. Mesela benim kurduğum firmanın resmi ünvanı “Renkli Spor Anıl A.” şeklinde.

Ben işlemler uzun sürer diye bir gün önceden gerekli tüm evrakları hazır edip ertesi gün de sabah erkenden muhasebeciye gitmiştim. Yarım gün içerisinde şirketin vergi levhası çıkarıldı ve gün bitiminde vergi levhası + şirketin kaşesi + noter tasdikli irsaliyeli fatura koçanını muhasebecimden teslim aldım.

Bu arada, bildiğiniz üzere “home ofis” olarak çalıştığımızdan ev adresimizi şirketin lokasyonu olarak gösteriyoruz. Satışlar internet üzerinden olduğu için de irsaliyeli fatura kesiyoruz. Faturalarınızı ister bir matbaaya zevkinize göre bastırabilir, ya da başlangıç için benim gibi bir kırtasiyeden irsaliyeli fatura koçanı alıp noterde onaylatarak faturalarınızı el yazınızla düzenleyebilirsiniz.

Çok merak edilen bir konuya da açıklık getireyim aklıma gelmişken. Özel sektörde SGK’ lı çalışırken şirket kurabiliyorsunuz. Eğer bir yerde çalışmıyorsanız şirket kurduktan sonra Bağkur’ lu oluyorsunuz ve oraya da ödeme yapmanız gerekiyor, zaten SGK’ lı iseniz Bağkur otomatik olarak devre dışı kalıyor, aklınızda bulunsun.

İşlemleriniz bittikten, vergi levhanızı da aldıktan sonraki bir hafta içerisinde vergi memurları evinize geliyor ve çalıştığınız yere bakıyorlar, ne sattığınızı, ne yaptığınızı sorup onay veriyorlar. Bundan sonra faturalarınızı basabilirsiniz. Aman dikkat, tüm gelir ve gider faturalarınızı özenle muhafaza etmeyi ihmal etmeyin, ay sonunda gelir faturalarınızdan birer kopya, gider faturalarınızın da orjinalini muhasebecinize teslim etmeniz gerekiyor.

İlk etapta şahıs firması kurmak için yapmanız gerekenler kabaca bunlardan ibaret. İlerleyen dönemde Esnaf ve Ticaret Odası’ na kayıt yaptırmanız da gerekebilir; ki bildiğim kadarıyla bankalara yaptığınız sanal pos başvurularında o belge isteniyor.

İşletme kurmanın en külfetli yanlarından birisi de bilindiği üzere aylık ödenmesi gereken 400 TL civarındaki bağkur pirimidir bunu sakın unutmayın. Bol kazançlar.

Bir önceki yazımız olan Borsa nasıl oynanır? başlıklı makalemizde borsa ile kazan, borsa nasıl oynanır ve borsadan para kazan hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?