İyi sucuk yapmanın püf noktası sucuğu sucuk yapan bahartın doğru kullanılmasından geçiyor. Doğru baharatları uygun ölçülerde kullanmak sucuk yapmanın temelini oluşturuyor. Sucuk yapmak için tarifi 10 kilo yağsız et üzerinden yazıyorum. 10 kilo yağsız ete en az 3 kilo hayvanın kendi yağından konulur ki lezzet versin. Et kendi yağında kendisini kavurur, ekstradan yağ konulmaz. Nazilli diye bilinen Aydın’ın tatlı biberi var, o tatlı biberden 750 gram acısına göre, tatlı biber üzerine 200 gram acı biber, Maraş biberi dediğimiz biberden kullanılırsa iyi olur. İçerisine kimyon, 100 gram karışık diğer baharatlardan kullanabilirler. 200 gram tuz konur, aşağı yukarı bir kilo sarımsak konulur.
Sucuk için kullanılan bağırsakların fiyatları kalitesine göre değişir. Dar bağırsak 30 kuruş, geniş bağırsak 60 kuruş, yerli bağırsak ise metresi 1 TL’den satılıyor. Tatlı süs biberinin fiyatı 12 TL’den, Maraş biberinin fiyatı 10 TL’den, karışık baharatların fiyatı ise 25 TL civarı.

Eğer daha az et ile sucuk yapacaksanız:
3 metre kurutulmuş bağırsak
1,5 kg yağlı kıyma (1 kg et, 0.5 kg kendi yağı)
3 tatlı kaşığı acı kırmızı tozbiber
1 tatlı kaşığı sumak
3 tatlı kaşığı tatlı tozbiber
3 tatlı kaşığı yeni bahar

5 tatlı kaşığı kimyon
1 baş sarımsak (en az 5-6 diş)
4 tatlı kaşığı karabiber
3 tatlı kaşığı tuz

Çift çekilmiş yağlı kıymaya; karabiber biber, sumak, kırmızı biber, yeni bahar , kimyon, tuz ve rendelenmiş sarımsakları ekleyip çiğ köfte misali yoğurun.
Karışımı streç film ile kaplayın ve 12 saat buzdolabında dinlendirin.
Kuru bağırsakları ılık, elma sirkeli suda 1 saat kadar bekletin, içini sirkeli su ile temizleyin.
Daha sonra geniş bir huni yardımı ile bağırsağın içini, sıkıca ve hiç hava almayacak biçimde doldurun.
Kuru ve serin bir ortamda yaklaşık 3 – 4 günde kendine gelir sucuk.

Bir önceki yazımız olan Salsa sos tarifi ve yapılışı başlıklı makalemizde Salsa sos nasıl yapılır ve Salsa sos tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.