tebbet-suresi

OKUNUŞU
Bismillāhirahmānirahīm.Tebbet yeda ebiy lehebiv ve tebb. Ma ağna ‘anhü malühu ve ma keseb. Seyasla naran zate leheb. Vemraetüh hammaletel hatab. Fi cidiha hablüm mim mesed.

ANLAMI

Ebu Leheb’in iki eli kurusun. Kendisi de kurudu gitti. Ona ne malı ne kazancı yaramadı. O da, gerdanında bükülmüş bir ip olduğu halde odun hammalı olarak karısı ile birlikte alevli bir ateşe atılacaklar.

AÇIKLAMA
Tebbet suresi 5 ayettir, Mekke’de inmiştir. Kur’an-ı Kerim’deki sıralamada 111, nüzul sırasına göre ise 6. suredir. Sure adını, ilk ayetindeki “tebbe” kelimesinden almıştır. “Tebbe” kurumak anlamına gelir. Ebu Leheb hakkında, “onun elleri kurusun” şeklinde beddua edildiği için, bu ismi almıştır. Sureye Mesed suresi adı da verilmiştir. Sure, Ebu Leheb’i lanetlemek için inmiştir. Zira o, eziyet etmek kastıyla Resûlullah’ın yoluna gizlice diken koymuş, bu işte kendisine karısı da yardım etmişti.

Bir önceki yazımız olan Fatiha Suresi Okunuşu ve Anlamı başlıklı makalemizde fatiha suresi ne anlama gelir, fatiha suresi ne zaman inmiştir ve fatiha suresi ve okunuşu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı Google'da nasıl bulabilirim ?