uyku-evreleri-ruya

Uykumuz toplamda 90 dk kadar süren beş evreden oluşuyor. Her gece bu evreleri dört beş kere tekrar ettiğimizi biliyoruz:

1. Tavşan uykusu

Alpha ve teta dalgaları
Toplam uyku süresinin %5’i. Gözler yavaşça hareket ediyor, kartlar rahatlıyor. Bu esnada uyandırılan biri uyur olduğunun farkına varmak da zorlandım.

2. Derin uykuya geçiş

Teta dalgaları
Uyku süresinin %5’si. Göz hareketleri duruyor, beyin dalgaları yavaşlıyor. Evre ikide uyandırılan biri uykuda olduğunu hatırlıyor.

3. Derin Uyku

Delta dalgaları
Toplam uykunun %5’i. Beyin son derece yavaş olan daha da dalgalar yani yapar ama arada daha kısa ve hızlı olan dalgalarda beliriyor.

4. En derin uyku

Delta dalgaları
Uykunun %15’e yakın bölümü. Beyin sadece delta dalgaları üretmeye başlıyor, gözle kas hareketleri tamamen duruyor. Bu aşamada uyandırılan insanların karışıyor, uyanık konuma geçmeleri birkaç dakika sürüyor.

5. REM uykusu

Beta dalgaları
uykunun 100’de 20 20 beşinci ran evresinde geçiyor kalp atışları hızlanıyor kan basıncı artıyor ve Feritle bozuluyor kol ve bacak kasları paralelinde oluyor. Cenevre uyanmak dünyanın net bir şekilde hatırlanmak ile sonuçlanıyor. Gecenin ilk öğlen uykusu, sonradan yaşanacak olanlara göre daha kısa. Gece ilerledikçe derin uykuya devretti gitgide kısalıyor ama Ren’in süreci uzuyor. Hatta sabaha yakın saatlerde derinliklerine atlayarak bir iki verilen evreleri tekrar etme var diyoruz. Bazı araştırmalardan elde değil sonuçta hiç kaynaklı depresyon geçirenlerin belirli bir devlet olmaksızın yaşanan depresyon yer aşamaları atlayarak direkren- uygulama getirdiklerini sıkılmak usulü boyunca bu evde kaldıklarını gösterdi. Araştırmacılar İrem in zaten negatif duydukları tıklayan bir renk olduğunu ya Şirinyer maruz kalındığında depresyona sebep olabileceğini söylüyor ancak bu araştırmalardaki bireylerin beyinleri depresyon öncesinde de kontrol edilmiş olmadığı için ilk hangi gün başladığını kesin olarak bilemem

Bir önceki yazımız olan Tekerleğin icadı ve tarihi başlıklı makalemizde tekerleğin icadı, tekerleğin mucidi ve tekerleğin tarihçesi hakkında bilgiler verilmektedir.