arama-motoru-optimizasyonu

Çok çalışmak değil akıllıca çalımak önemli

Fazla vakit harcamak demek başarıyı getirecek demek değildir, önemli olan zekice ve verimli çalışmaktır.

Anahtar kelime analizi yaparken insanların genelde yaptığı hatalar:

1. Çok yaygın anahtar kelime seçmek
2. Çok yüksek rekabetli anahtar kelimeler seçmek
3. Yeteri kadar trafik kazandırmayan anahtar kelimeler seçmek
4. Sadece tek anahtar kelimede yükselmeye çalışmak

Kolay Yöntemler:

Birçok anahtar kelimeler
Belirli
Düşük veya orta Rekabetli
Orta hacimli

Zor Yöntem:

Tek anahtar kelime
Yaygın
Yüksek rekabetli

Yüksek hacimli

Kısa değil özelleştirilmiş anahtar kelimeler kullanın

Tek bir anahtar kelimede yükselmeye çalışmak hem zordur hem de pek verimli olduğu söylenemez. Kısaca amacınıza ulaşabilmek için daha özelleşmiş anahtar kelimeler seçin. Örnek vermek gerekirse;
Ayakkabı Modelleri Anahtar kelimesi oldukça sık kullanılan ve rekabetin yüksek olduğu kısa bir anahtar kelimedir, bunun yerine Bayan ayakkabı modelleri 2014 gibi bir anahtar kelime seçmek daha akıllıca olacaktır.

Niteleyiciler ile spesifik anahtar kelimeler

Rekabet etmek için startejinizi belirleyin

Uzun soluklu kalitelikolay anlaşılır içerikler oluşturun

Google tıpkı bir insan gibi hareket eder. İnsan zekası gibi çalışır ve sitenizin kalitesini tıpkı aklı başında bir kullanıcı gözünden inceler. Kısa ve yanıltıcı faydasız bilgiler de Google’ın gözünde itibarınızın zedelenmesine yol açabilir.

Özgün ve dikkat çekici başlık kullanımı

Haber sitelerinde sıkça rastlanılan bir durumdur. Neredeyse tüm haber siteleri aynı ajanslardan birebir aynı haberleri almasına rağmen başlıkları o kadar ustaca atıyorlar ki, hem merak uyandırıyor hem de ilgi çekiyor. İster istemez habere tıklayıp bir göz atasınız geliyor.

Göze hitap etmezseniz 1-0 yenik başlarsınız

Reklam yerleşimini iyi yapacağım derken siteniz tasarımdan yoksun olursa, hem görsellik zayıf hem de kodlama hataları bulunan bir site ne Google’ın gözünde ne de kullanıcıların gözünde başarılı görünür. Bu da sitenize girenlerin sitenizi değersiz görüp hemen çıkmalarına neden olabilir. Ayrıca Google’ın gözünde de diğer arama motorlarının gözünde de itibar kaybedersiniz ve siteniz güvenilir olarak nitelendirilmez.

İyi bir tasarımın yararları:

1. Güvenilirlik
2. Hemen çıkma oranının azalması
3. Sayfa derinliğini artması
4. Sitede geçirilen zamanın arttırılması
5. Daha fazla link kazanma

Paravan siteler ve backlink

Sitenize başka sitelerden ne derece fazla doğal görünümlü backlink gelirse sitenizin de kıymeti o denli artar. Ancak dikkat edin, önemli olan doğal yollarla veya doğal görünen yollarla backlink almanızdır. Örneğin birisi blogunda bir makale yazmış ve bu makalenin içerisinde geçen bir kelimenin açıklaması için sizin sitenizdeki ilgili yazıya backlink vermişse işte bu oldukça güzel doğal yollu bir baklinktir.

Bir önceki yazımız olan Yasaklı sitelere hızlı ve kolay erişim başlıklı makalemizde dns ayarı, dns değiştirme ve güncel hosts dosyası hakkında bilgiler verilmektedir.